Produkty wysyłamy do 24 godzin od złożenia zamówienia!
Strona główna » Blog » Fikus dębolistny lyrata — świetna roślinna dekoracja

Fikus dębolistny lyrata — świetna roślinna dekoracja

Spis treści

There are no headings in this document.

Fikus dębolistny, inaczej lirolistny, należy do rodziny figowców. Roślina pochodzi z tropikalnego lasu deszczowego. Łatwo więc się domyślić, że roślina lubi dość ciepłe i wilgotne środowisko. Dzięki charakterystycznemu wyglądowi i wielu różnych możliwych rozmiarach rośliny jest świetnym wyborem do uzupełnienia aranżacji wnętrza. Pięknie prezentuje się w eleganckim holu.

Fikus dębolistny dobrze wpisuje się w duże wnętrza.

Fikus dębolistny — opis gatunku

Figowiec dębolistny to piękna, dorodna roślina, pochodząca z Afryki Zachodniej. Odpowiednio pielęgnowana i przycinana, rozgałęzia się i posiada gęste, sprężyste liście.  W naturze figowiec osiąga rozmiary okazałego drzewa o mocnych konarach i gęstym ulistnieniu. Drzewo osiąga nawet 15-30 m wysokości. Natomiast w warunkach domowych potrafi wyrosnąć aż pod sufit. Ten fikus występuje również w odmianie miniaturowej i jest to fikus dębolistny bambino. W każdej występującej wielkości roślina zachowuje swoje charakterystyczne cechy. W poniższym artykule znajdują się informacje na temat wymagań i pielęgnacji tej pięknej rośliny.

Liście fikusa lyraty

Fikus lyrata, lirolistny posiada piękne, liście o kształcie liry, skąd pochodzi nazwa gatunku. Liście w kolorze zielonym o ciemnym zabarwieniu mają widoczne unerwienie, które tworzy na nich estetyczne, ciekawe wzory. Dzięki tej stylowej prezencji pięknie prezentują się we wnętrzach, czy to w uprawie domowej w przestrzeniach prywatnych, czy we wnętrzach pomieszczeń komercyjnych.

Fikus dębolistny w doniczce w Twoim domu

Uzupełnienie aranżacji wnętrza za pomocą roślin doniczkowych czy bukietu kwiatów ciętych w designerskim wazonie jest świetnym pomysłem. Roślinność wprowadza do wnętrza pierwiastek natury i ciepła. Warto zadbać o rośliny we wnętrzu. Dobór odpowiednich gatunków i gabarytów poszczególnych okazów roślin jest bardzo ważny. Kwiaty mogą być zastosowane tylko jako dodatek, a równie dobrze mogą zostać wyeksponowane w taki sposób, ze

Figowiec lirolistny w doniczce — wymagania w pielęgnacji i uprawie

Jako roślina pochodząca z tropikalnego klimatu, fikus wymaga dosyć ciepłego i wilgotnego środowiska. Fikus potrzebuje jasnego i ciepłego stanowiska, bez bezpośredniej ekspozycji na promienie słoneczne. Dobrym rozwiązaniem jest zlokalizowanie fikusa w pobliżu okna o ekspozycji północnej lub wschodniej. Nie należy ustawiać donicy na zimnym podłożu w miejscu, gdzie występują przeciągi. 

W celu utrzymania rośliny w dobrym, pożądanym stanie oprócz prawidłowego stanowiska donicy z fikusem, należy zadbać o prawidłowe nawodnienie rośliny. Ważne jest, by nie przesadzić z ilością wody, ponieważ przelanie fikusa często kończy się jego śmiercią. Zarówno dla lepszego stanu rośliny, jak i wartości estetycznych warto raz w tygodniu przecierać zwilżoną ściereczką liście. W ten sposób usunięte zostaną wszelkie zabrudzenia, zielone liście będą miały lepsze dostęp do światła i powietrza, a przy okazji będą się lepiej prezentować wizualnie.

Warto zadbać o odpowiednią wilgotność powietrza. Można wykorzystać mechaniczne nawilżacze powietrza lub można posiłkować się dużo łatwiejszym sposobem. W pomieszczeniu w okolicy fikusa lub na grzejniku w okresie grzewczym dla przyspieszenia procesu zwyczajną miskę z wodą. Parująca woda znacznie poprawi warunki mikrośrodowiskowe dla rozwoju roślin. 

Na nieodpowiednią pielęgnację lub warunki będą wskazywać pojawiające się plamy na liściach. 

Fikus dębolistny – mocne grube liście koloru ciemnozielonego.

Kupno fikusa dębolistnego

W aktualnym czasie, w którym wszystko można zakupić przez internet, nie inaczej przedstawia się temat zakupu roślin. Internetowe sklepy roślinne oferują sprzedaż zielonych roślin doniczkowych oraz kwiatów z dostawą kurierem. Sklepy internetowe, specjalizujące się w sprzedaży roślin, odpowiednio zabezpieczą rośliny doniczkowe, używając do tego ekologicznych materiałów. Donica zostanie zaklejona, by podłoże nie wysypało się z naczynia, zawinięty w papier zostanie włożony do odpowiedniego rozmiarem pudełka. Luki i wolne przestrzenie w opakowaniu zostaną zabezpieczone ekologicznymi piankami lub papierem, by uniknąć przetaczania się rośliny w pudełku. W okresie zimowym sprzedający dokładają do przesyłek ogrzewacze, które ochronią roślinę przed zimnem. 

Fikus dębolistny- liście rośliny u nasady.

W przypadku braku odpowiednich warunków do utrzymania fikusa można zdecydować się na zakup zielonego, sztucznego produktu. Nie wymaga on pielęgnacji, a zapewnia estetyczne uzupełnienie wolnego miejsca w Twoim salonie czy innego miejsca. 

Figowiec dębolistny — informacje o produktach pielęgnacyjnych

Oprócz roślin sklepy roślinne mają w swojej ofercie różne preparaty pielęgnacyjne dla roślin, odżywki, preparaty przeciw szkodnikom, mieszanki podłoża. Oczywiście oferują również akcesoria takie jak donice, podstawki, zraszacze, konewki. Wszystko to dostępne z dostawą kurierem. Na stronach o profilu roślinnym znajdzie się więcej informacji i opisów dotyczących pielęgnacji, uprawy i dbania o rośliny. 

Proponowane produkty

Artykuły blogowe

Poznaj FLOSI.pl

Szeroki wybór dekoracji i akcesoriów
Darmowa dostawa dla zakupów od 400 zł
Bezpieczne transakcje przez Tpay i przelewy24
Doświadczona obsługa klienta

Zapisz się do newslettera

Bądź informowany o naszych najnowszych promocjach i nowościach na bieżąco!
Dostawy:
logo inpost
Obsługiwane płatności:
©2023 https://www.flosi.pl/ Wszelkie prawa zastrzeżone.