Produkty wysyłamy do 24 godzin od złożenia zamówienia!
Strona główna » Blog » Filodendron – roślina łatwa w uprawie i pielęgnacji

Filodendron – roślina łatwa w uprawie i pielęgnacji

Spis treści

There are no headings in this document.

Filodendron, mimo że jest to roślina pochodząca z terenów tropikalnych, jest całkiem łatwa w uprawie. Wystarczy zapewnić jej odpowiednie warunki, a zachwyci oko swoim efektownym wyglądem i pięknymi liśćmi. Występuje bardzo wiele odmian filodendrona, które znacząco różnią się od siebie wyglądem. Ta roślina doniczkowa świetnie sprawdza się we wnętrzach, pięknie przedstawia się wizualnie i jednocześnie zmienia mikroklimat, poprawiając jakość powietrza. Dzięki różnorodności w odmianach filodendrona można w łatwy sposób zazielenić wnętrze, a wręcz stworzyć bujną dżunglę. Naszym zdaniem rośliny, a szczególnie filodendrony, są wspaniałym uzupełnieniem aranżacji wnętrza.

Filodendron w donicy z juty
Filodendron, mimo że jest to roślina pochodząca z terenów tropikalnych, uprawia się łatwo.

Filodendron — uprawa rośliny tropikalnej w Twoim domu

Dorodne rośliny doniczkowe o pięknych liściach prezentują się perfekcyjnie zarówno w eleganckich, klasycznych wnętrzach, jak i we wnętrzach o większym luzie, na przykład boho. Różnorodność odmian pozwala o wybór okazu, który najbardziej wpasowuje się w klimat wnętrza. Wśród filodendronów znajdziemy odmiany osiągające duże rozmiary, które potrzebują we wnętrzu sporo wolnej przestrzeni. Jeśli natomiast tego wolnego miejsca jest mało, wybór może paść na odmiany osiągające niewielkie rozmiary. Oprócz rozmiaru rośliny do wyboru jest również wachlarz możliwości w zakresie kształtu i barwy liści. W poniższym artykule przedstawiamy najchętniej wybierane odmiany filodendrona do różnych rodzajów wnętrz.

Filodendron w donicy ceramicznej białej
Filodendrony – dorodne rośliny doniczkowe o pięknych liściach.

Filodendron i jego odmiany

Filodendrony występują w bardziej powszechnych, częściej spotykanych odmianach oraz w wyjątkowych, mniej powszechnych i przez to trudniejszych do zdobycia. Wraz z ciekawszym ubarwieniem rośliny rośnie trudność w jej pielęgnacji, a co za tym idzie również jej cena. 

Różne odmiany filodendronów
Filodendron, dwie różne odmiany, zestawione obok siebie.

Filodendron — charakterystyka odmian doskonałych do niewielkich przestrzeni

Filodendron w gatunku scandens to filodendron pnący, który jest jednym z najprostszych w uprawie i dzięki temu jest jednym z najczęściej wybieranych filodendronów. Odmiana scandens brasil posiada liście o kształcie serca w kolorze intensywnej zieleni z żółtymi wybarwieniami, natomiast scandens lemon lime w kolorze intensywnego seledynu. Ze względu na kształt liści odmiana bywa nazywana filodendronem sercolistnym. Ta odmiana poradzi sobie również w trudniejszych warunkach, trochę bardziej zacienionych. Dzięki tej wytrwałości i odporności na krótkotrwałe braki wody jest to odpowiednia odmiana do pracy,  biura oraz do domu czy mieszkania dla osób, które rozpoczynają swoją przygodę z uprawą i pielęgnacją roślin. Tego filodendrona można aranżować jako roślinę pnącą się w górę przy pomocy podpory lub umieścić podwieszoną w kwietniku czy modnej makrami i pozwolić zwisać pędom. Poprzez przycinanie pędów można nadać roślinie gęsty i krzaczasty kształt. Roślina przedstawia się uroczo, a dzięki szybkiemu wzrostowi łatwo jest zazielenić wybrane miejsce. Ze względu na klimat wnętrza można wybrać odmianę, która bardziej pasuje kolorystycznie do aranżowanego wnętrza. 

Filodendron liście
Filodendron znany jest dzięki efektownym kształtom liści.

Philodendron green princess to odmiana filodendrona niewielka, która wyróżnia się minimalizmem. Posiada owalne liście z lancetowatym zakończeniu o pięknym odcieniu zieleni. Grube, wytrzymałe liście są niezwykle błyszczące, co dodaje roślinie elegancji. 

Filodendron liście, odmiana mała

Filodendron – odmiana o małych gabarytach.

Filodendrony — gatunki o większych gabarytach

Większe, osiągające nawet 2 m wysokości świetnie prezentują się w przestronnych miejscach, które mają szansę na piękne wyeksponowanie rośliny. Filodendron nie tylko uzupełni aranżację, ale nada jej bardziej naturalny klimat. Przy wyborze stanowiska dla rośliny należy wziąć pod uwagę zarówno estetyczne aspekty kompozycji i aranżacji wnętrza, jak i warunki, które filodendron potrzebuje. Na szczęście filodendron to roślina łatwa w uprawie, wymagająca rozproszonego światła i systematycznego nawadniania. 

Filodendron atom to większa i bardziej okazała odmiana filodendronu. Posiada duże liście w odcieniu ciemnej, głębokiej zieleni osadzone na grubych, mięsistych łodygach. Prezentuje się elegancko i majestatycznie, dlatego warto odpowiednio wyeksponować roślinę. 

Filodendron pierzasty to odmiana charakteryzuje się dużymi, pierzastymi liśćmi o powycinanych brzegach. Wolno rośnie, dlatego każdy z nowych liści bardzo cieszy. Potrafi osiągnąć duże rozmiary, należy zapewnić roślinie odpowiednio dużo miejsca. 

Filodendron w salonie
Filodendron – pięknie prezentuje się w domu i w firmie.

Filodendrony o ciekawym wybarwieniu liści

Kolekcjonerzy roślin oraz ludzie, którzy cenią sobie estetykę i oryginalne elementy aranżacji wnętrz, wyszukują jak najpiękniejsze okazy roślin. Jak na Filodendrony posiadają wiele odmian o naprawdę ciekawym ubarwieniu. Intensywność wybarwienia zależy od ilości światła, które otrzymuje roślina. Kilka z nich przedstawimy poniżej. 

Philodendron prince of orange to roślina o bardzo ciekawym ubarwieniu. Odmiana powstała z krzyżówek, dlatego jego kolorystyka jest tak unikatowa. Przyjmuje ostre, pomarańczowe kolory na młodych liściach, które z czasem zmieniają się w bardziej żółte i zielone. Nerw centralny liścia jest mocno zaznaczony i odróżnia się czerwonawym kolorem. Ten filodendron nada charakteru każdemu wnętrzu. 

Philodendron imperial red to odmiana o średniej wielkości, dorastająca do ok. 100 cm wysokości. Przyjmuje formę rozłożystego krzewu. Posiada sercowate liście o wydłużonym kształcie, a długość pojedynczego liścia potrafi osiągnąć 40 cm. Charakterystyczną cechą tej odmiany jest niesamowite ubarwienie liści, które zmienia się wraz z “wiekiem” poszczególnego liścia. Młode liście posiadają jaskrawą, czerwoną barwę, która z czasem wpada w bardziej burgundowe, a nawet fioletowe odcienie. Ostatecznie liść przybiera ciemnozieloną barwę. Oprócz oryginalnego ubarwienia liście są niesamowicie lśniące. 

Philodendron white princess, jak sama nazwa wskazuje, ma wybarwienia w białym kolorze. Liście nie posiadają zielonego barwnika i są delikatne.

Filodendron liść
Typowy kształt liście jednej z najbardziej popularnych odmian filodendrona.

Filodendrony — uprawa i pielęgnacja

Filodendron mały.
Filodendron – piękne zielone liście.

Warto uprawiać swoje rośliny w doniczkach ceramicznych, a nie z tworzyw sztucznych ze względu na ekologiczny aspekt oraz efekt wizualny. Sklepy roślinne oferują różne donice, kwietniki, a także substancje pielęgnacyjne. Aktualnie wszelkie potrzebne materiały można zamówić z dostawą do domu. Należy pamiętać o odpowiednim podłożu o odpowiedniej kwasowości, przeznaczonym dla filodendrona.

Proponowane produkty

Artykuły blogowe

Poznaj FLOSI.pl

Szeroki wybór dekoracji i akcesoriów
Darmowa dostawa dla zakupów od 400 zł
Bezpieczne transakcje przez Tpay i przelewy24
Doświadczona obsługa klienta

Zapisz się do newslettera

Bądź informowany o naszych najnowszych promocjach i nowościach na bieżąco!
Dostawy:
logo inpost
Obsługiwane płatności:
©2023 https://www.flosi.pl/ Wszelkie prawa zastrzeżone.