Produkty wysyłamy do 24 godzin od złożenia zamówienia!
Strona główna » Blog » Gąbka florystyczna – ich rodzaje i właściwości

Gąbka florystyczna – ich rodzaje i właściwości

Spis treści

There are no headings in this document.

Gąbka florystyczna do kwiatów

Gąbka florystyczna sucha.
Gąbka florystyczna sucha.

Gąbka florystyczna jest produktem wykorzystywanym we florystyce. Ma za zadanie utrzymanie kwiatów w zamierzonej pozycji, by utworzyć stabilną kompozycję. Gąbka jest dużym ułatwieniem przy wykonywaniu skomplikowanych kompozycji. Wykonana jest z materiału, który pozwala na precyzyjne umieszczenie kwiatów i utrzymanie ich w danej pozycji. W poniższym artykule opisane są zastosowania pianki florystycznej.

Gąbka florystyczna i jej kategorie

Gąbka florystyczna mokra we florecie
Gąbka florystyczna mokra we florecie.

Główny podział gąbek florystycznych zależy od ich przeznaczenia. Występują dwa rodzaje gąbek. Gąbki dzieli się na gąbki mokre oraz gąbki suche. Mokre, jak sama nazwa wskazuje, przeznaczone są do zamoczenia i mają zastosowanie przy komponowaniu aranżacji z kwiatów żywych. Suche natomiast wykorzystuje się w kompozycjach kwiatów sztucznych. Rodzaj gąbki można określić na pierwszy rzut oka poprzez ich kolor, mokra jest zielona, natomiast sucha szarobeżowa.

Gąbka florystyczna mokra do kwiatów żywych

Gąbka florystyczna sucha po użyciu
Gąbka florystyczna sucha po użyciu.

Gąbka przeznaczona do kwiatów żywych oprócz utrzymania kwiatów w zamierzonej pozycji ma za zadanie zapewnić stały kontakt kwiatów z wodą. Gąbka mokra jest stworzona z materiału, który bardzo szybko wchłania wodę i utrzymuje ją wewnątrz. Oprócz tego zapobiega rozwojowi bakterii w wilgotnym środowisku. Dzięki temu gąbka florystyczna zapewnia dłuższe utrzymanie świeżości roślinom i kwiatom ciętym. W celu przygotowania do użytku należy zamoczyć gąbkę florystyczną. Gąbkę należy umieścić w naczyniu wypełnionym wodą. Do wody można dodać środek, który przedłuża żywotność kwiatów ciętych. Należy odczekać, aż gąbka samoistnie nasiąknie wodą. Nie należy dociskać gąbki w celu przyspieszenia procesu. Po zanurzeniu gąbki można wyciągnąć ją z wody, pozwolić odpłynąć nadmiarowi wody i umieścić gąbkę w docelowym naczyniu. Po takim wstępnym przygotowaniu gąbki można przystąpić do układania kompozycji z kwiatów żywych.

Gąbka florystyczna sucha do kompozycji z kwiatów sztucznych

Gąbka sucha przeznaczona do użytku z kwiatami sztucznymi zapewnia podstawową funkcję utrzymania kompozycji w pożądanej formie. Gąbka jest sucha, krucha, pyląca. Łodygi kwiatów sztucznych wciskane są w bazę z gąbki florystycznej i stabilnie pozostają na miejscu.

Specyfikacja, rodzaje i kształty pianek

Posiadamy w swojej ofercie bardzo duży wybór pianek, w obu rodzajach, suchych i mokrych. Podstawową formą gąbki jest prostopadłościenna kostka. Gąbkę przed rozpoczęciem pracy nad kompozycją należy umieścić w naczyniu. Może to być wazon, miska, donica, podstawek. Sklepy florystyczne oferują klientom przygotowane do użytku florety mokre. Floretem jest gąbka z podstawką zamknięta w plastikowej ramce. Występują florety duże i mniejsze mające różne kształty. Na podobnej zasadzie przygotowana jest podstawa do tworzenia bukietów. W tym przypadku gąbka zamocowana jest w tak zwanym mikrofonie, ze względu na podobieństwo wizualne. Mikrofony często wykorzystywane są przy tworzeniu precyzyjnych bukietów, takich jak bukiety ślubne. Floret wystarczy prawidłowo zamoczyć i można zacząć działać nad kompozycją. Oprócz tego występują pianki w kształcie cylindra, kuli, ringu, serca czy nawet krzyża.

Jeżeli żaden z dostępnych kształtów gąbki nie jest odpowiedni, można dociąć kostkę w celu uzyskania pożądanej formy. Wystarczy za pomocą noża odcinać kawałki pianki florystycznej aż do uzyskania potrzebnego kształtu. Skrawki można wykorzystać do zapełnienia luk i ustabilizowaniu kostki w naczyniu.

Gąbka florystyczna do kompozycji kwiatowych

Za pomocą gąbki florystycznej, która staje się bazą, można stworzyć oryginalne kompozycje kwiatowe. Wykorzystanie gotowych kształtów pianek czy wycinanie własnych kształtów pozwala na wykonanie niepowtarzalnych dekoracji. Gąbkę o kształcie kuli można ulokować w siatce, a następnie podwiesić, co pozwoli na stworzenie lewitującej kompozycji. Kompozycje kwiatowe można uzupełniać o różne produkty i akcesoria dekoracyjne, co pozwoli na uzyskanie niepowtarzalnej dekoracji wnętrza.

Gąbka florystyczna do kompozycji z kwiatów

Zastosowanie pianki florystycznej do układania kwiatów, roślin i elementów dekoracyjnych pozwala na zminimalizowanie czasu potrzebnego do skomponowania bukietu czy stroika. Umożliwia dłuższe przetrwanie kompozycji w pierwotnej formie. Dzięki zastosowaniu gąbki do kwiatów praca florysty staje się łatwiejsza i szybsza. Kompozycje kwiatowe są świetnym rozwiązaniem jako uzupełnienie wnętrza i nadają mu przyjaznego klimatu.

Gąbka florystyczna sucha w kartonie
Gąbka florystyczna sucha w kartonie.

Proponowane produkty

Artykuły blogowe

Poznaj FLOSI.pl

Szeroki wybór dekoracji i akcesoriów
Darmowa dostawa dla zakupów od 400 zł
Bezpieczne transakcje przez Tpay i przelewy24
Doświadczona obsługa klienta

Zapisz się do newslettera

Bądź informowany o naszych najnowszych promocjach i nowościach na bieżąco!
Dostawy:
logo inpost
Obsługiwane płatności:
©2023 https://www.flosi.pl/ Wszelkie prawa zastrzeżone.